Airfel Tasarruflu, Yoğuşmalı Kombiler / Airfel Kombi
Airfel Japon Kombi

Kombiciler Türkiye´ye Yatırımda Sıraya Girdi

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , ,

(Kombiciler Türkiye´ye Yatırımda Sıraya Girdi)
Doğalgaz kullanımındaki artış ile kombi ve klima pazarındaki büyüme İtalyan kombi üreticisi Ferroli´ye de Türkiye´ye getirdi. Ferroli İtalya´daki radyatör üretiminin tamamını Türkiye´ye taşırken bir diğer İtalyan Riello da Sanko ile işbirliğine gitti.

Avrupa´da artan maliyetler, azalan kar marjları, ucuz Çin ürünlerinin yarattığı pazar kaybı, dünyanın önde gelen ısıtma sistemleri ve klima üreticilerini Türkiye´ye yöneltti. 2010´da yıllık 1 milyon adet satış rakamına ulaşması beklenen kombi pazarı, sektördeki uluslararası yatırımları Türkiye´ye yöneltirken, Bosch Termoteknik ve Vaillant´ın ardından Türkiye´yi üretim üssü seçen son isim ise, İtalyan Ferroli oldu. İtalyan Riello da ürün portföyünde bulunmayan ürünlerin üretimini 2009´dan itibaren, Sanko Holding bünyesindeki Airfel´in Hendek fabrikasında yapma kararı aldı.

İtalya´daki panel radyatör üretiminin tamamını Türkiye´ye kaydıran Ferroli, panel radyatör ile havlupan ürünlerinin tamamının üretim ve ihracatını Türkiye üzerinden yapacak. Düzce´de 30 milyon euroluk yatırımla kurulan fabrikanın önümüzdeki haftalarda seri üretime geçmesinin ardından, fabrikaya yeni bir havlupan hattı da eklenecek.

Düzce fabrikasının ardından Türkiye´ye yönelik yeni bir yatırım için daha karar aşamasında olduklarını belirten Ferroli CEO´su Piero Canova, Birinci alternatif panel radyatör ve havlupan üretiminin genişletilmesi. İkincisi ise yeni bir ürün ailesinin üretiminin Türkiye´ye taşınması. Klima veya ısı ile ilgili ürünlerin Türkiye´de üretimine geçilmesi olabilir. Düzce fabrikası yanında bir Ar-Ge merkezi kurulması da planlarımız arasında dedi.

1 milyon adetlik satış hedefi

Her yıl yüzde 20 büyüyen Türk ısıtma ve iklimlendirme pazarında, klima grubu 1.1 milyar dolar, ısıtma ürünleri pazarı ise 1 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Uluslararası şirketlerin Türkiye pazarına yönelik ilgisinde ise en büyük belirleyici artan doğalgaz potansiyeli. Şu anda 58 merkezde bulunan doğalgazın yıl sonu itibarıyla 81´e çıkacak olması, özellikle kombi pazarında büyük bir potansiyel yaratıyor. 2010´da yıllık 1 milyon adetlik satışa ulaşması beklenen kombi pazarının, bu tarihten sonra devreye girmesi beklenen yenileme pazarıyla daha da iştah kabartıcı bir boyuta ulaşacağı öngörülüyor. Küresel ısınma nedeniyle talep patlaması yaşanan klima sektörü de eklendiğinde küresel oyuncularının yatırımlarda Türkiye´ye odaklanması daha iyi anlaşılıyor.

İtalyan Ferroli´den önce de Alman Vaillant Demirdöküm´ü satın almış ve Almanya´daki termosifon üretimini Türkiye´ye kaydıracağını açıklamıştı. Türkiye´yi üretim üssü haline getirecek olan Vaillant Demirdöküm´ün Bozüyük´teki tesislerinde ilk kez kendi markası ile klima üretimine başlacak olan Alman şirket, klima pazarına Türkiye üzerinden girmiş olacak.

Isısan-Buderus´u bünyesine katan Bosch Termoteknik ise, Türkiye´de Avrupa pazarına yönelik yoğuşmalı kombi üretimine başladı. Şirket geçtiğimiz yıl Türkiye´ye 5.6 milyon euroluk yatırım yaptı. Sanko Holding bünyesinde kombi ve klima ürtimi yapan Airfel de İtalyan Riello ile stratejik ortaklığa gidiyor. İtalyan firma, 2009 sonundan itibaren ürün gamında olmayan ürünleri Airfel´in fabrikaları vasıtasıyla Türkiye´de üretip ihraç edecek.

Klima ve Ar-Ge merkezi sırada

İtalya´daki üretim bandını Düzce´ye taşıyan İtalyan Ferroli, 100´ün üzerinde ülkeye ihracatını yaptığı panel radyatörlerin üretim ve ihracatının tamamını Türkiye´den gerçekleştirecek. Deneme üretiminin ardından önümüzdeki haftalarda seri üretime geçecek olan Ferroli, yıl sonuna kadar 60, gelecek yıl ise 125 milyon euroluk ciro hedefliyor.

30 milyon dolara malolan Düzce´deki fabrikanın ardından birkaç ay içinde Türkiye´ye yönelik yeni yatırım kararlarının da yolda olduğunu söyleyen Ferroli CEO´su Piero Canova, Şu anda iki alternatif üzerinde duruyoruz. Birincisi panel radyatör ve havlupan üretiminin genişletilmesi. İkinci alternatif ise yeni bir ürün ailesinin üretiminin Türkiye´ye taşınması. Özellikle klima veya ısı ile ilgili ürünler olabilir. Birkaç ay içinde karar vereceğiz dedi. Bir diğer yatırım planlarının ise Ar-Ge merkezi olduğunu açıklayan Canova, Düzce´deki fabrikaya yakın bir yerde kurulacak Ar-Ge merkezinin de gelecek planları arasında olduğunu söyledi.

Ferroli´nin son 5 yılda yaptığı 135 milyon euroluk yatırımın yüzde 20´sini Türkiye´de gerçekleştirdiğini ifade eden Canova, yeni yatırımının miktarının ise, hangi alanda yatırım yapacaklarına karar verdikten sonra netleşeceğini belirtti. Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı ise Türkiye pazarına yabancı ilgisinin doğalgaz kullanımındaki büyümeden kaynaklandığını ifade etti. Şu anda yıllık 600 bin adet olan kombi satışının 2010 yılında 1 milyona ulaşacağını belirten Çakmakçı, Şu anda Türkiye´de 58 merkezde doğalgaz var. Yıl sonunda bu sayı 81´e çıkacak. 5-10 yıl sonra mevcut kombilerin eskimesiyle devreye girecek yenileme pazarı da düşünüldüğünde yabancı yatırımcının ilgisi devam edecektir diye konuştu.

İtalyan Riello Airfel´in fabrikasında üretecek

İtalyan Riello da, ürün portföyünde bulunmayan ürünlerin üretimini 2009´dan itibaren Sanko Holding bünyesindeki Airfel´in Hendek fabrikasında yapacak. Airfel Pazarlama Müdürü Öznur Horuzoğlu, Avrupa pazarlarının gelişimini tamamlaması, üretim maliyetlerinn aşırı derecede artması, Türkiye´deki pazarın hareketliliğin yanısıra Avrupa pazarlarına yakınlığı Türkiye´yi cazip kılıyor dedi.

Türkiye´de üretim yapmak isteyen İtalyan Riello ile stratejik işbirliğine gideceklerini açıklayan Horuzoğlu, İki tarafın da ürün gamında bulunmayan güneş enerjisi ile çalışan kombi ve ısı pompası gibi ürünleri Türkiye´de üreteceğiz. Riello´nun talebi karşısındaki Hendek´teki üretim tesislerimizi onlara açtık. Karşılığında know-how alacağız. Üretimin önemli bir kısmı ihracata yönelik olacak diye konuştu.

Uluslararası firmalar üretimde neden Türkiye´yi tercih ediyor

- Avrupa´da artan maliyetler ve düşen kar marjları.

- Çin ürünleriyle rekabet. Ucuz Çin ürünlerinin Avrupa pazarına girmesi Avrupalı üreticilerin pazarını daralttı. Bu nedenle daha ucuz maliyetli üretime yöneliyorlar.

- Avrupa´da iç talep daraldığı için Türkiye gibi potansiyeli yüksek, gelişen pazarlara yöneliyorlar.

- Türkiye´nin coğrafi konumu nedeniyle ucuz Uzak Doğu ve Asya ülkeleri yerine Türkiye´ye yöneliyorlar. Çünkü Çin´den ancak 45-50 günde yapılabilen bir sipariş teslimatı, coğrafi konumu nedeniyle Türkiye´den 3-4 günde yapılabiliyor.

- Çin´in kalite standartlarına uymaması, kombi gibi güvenlik unsurunun öne çıktığı ürünlerde Türkiye´yi avantajlı kılıyor.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:2 Okunma:113811

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 607 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS